1. O co ve zkratce jde?
Vietnam je bojová hra. Hráči jsou rozděleni do 3 jednotek (USA, Rusko, Austrálie), které mají stejné cíle - brát nepřátelům vlajky a bránit tu svojí, zajmout a při závěrečné bitvě popravit tzv. Agenta a "vyjdenávat," neboli být v zadaný čas na zadaném místě a vykonat tam jednoduchý úkol - zatlouct do země 3 dřevěné kolíky. Jde o to, že celou dobu jsou všechny 3 jednotky v podstatě na kolizním kurzu. Do toho je ještě ohrožuje speciální čtvrtá jednokta - Vietkong - jejímž úkolem je zejména chránit zmíněného agenta. Bojuje se tak, že každý hráč má na rameni a na stehně malý štítek (8x10cm) s dvoumístným kódem, který reprezentuje jeho život. Pokud protoivník kód přečte a nahlas vykřikne, nebo celý štítek strhne, je hráč na určitou dobu vyřazen ze hry. Počet životů je omezený, takže si užijete spoustu skrývání se, taktizování a napětí. Dva způsoby boje umožňují, aby se zůčastnil úplně kdokoli a zajišťují, že žádné střetnutí nebude nikdy stejné.

2. Kdo se může zůčastnit?
Zůčastnit se může kdokoli - mladí, staří, kluci i holky. Jedinými podmínkami je to, aby byl schopen se o sebe postarat (přespat v lese, neztratit se, umět si zavázat tkaničky...), aby dokázal ujít celou trasu (cca 25-30km) a ještě mít sílu na boj. Akce se odehrává v poměrně nepřístupné oblasti, takže není možné si v sobotu říct, že už nemůžu a chci jet domů. Dříve jsme měli minimální věkový limit 12 let, ale je to na uvážení každého podle vých schopností. Vietnamy jsou tradiční tím, že je vždy buď až nesnesitelné horko nebo neustále prší. Nebo obojí...

3. Co je potřeba mít s sebou?
Hrajeme si na válku, takže se může hodit lecos - maskáče, dalekohled, dobrá baterka... Ale zároveň nic z toho není podmínkou. (Měli jsme perfektně vybavené profesionální vojáky, ale i drsňáky, kteří jeli v podstatě jen s tím, co měli v kapsách. Určitě se hodí dobré boty, protože se hodně chodí. Ze stejného důvodu je ale dobré toho s sebou moc nemít - těžký batoh otravuje a každá věc navíc se může pekelně vymstít při nutnosti rychlého přesunu.

5. Je naopak něco, co si brát nemám?
Je lepší nemít nic, co nepotřebujete (příliš mnoho náhradního oblečení, či vybavení pro zbytečné pohodlí), hrozí ztráta, rozbití a těžký batoh. Také se vyvarujte drahých značek oděvů, protože minimálně trička, ale i kalhoty, se při kontaktním boji trhají velmi často. Stejně tak není vhodné mít oblečení příliš svítivých barev. Oblíbeným zpestřením bylo používání různé pyrotechniky, která dodávala na atmosféře, ale všeho s mírou! Budeme se pohybovat i v oblastech, kde jsou civilisté a mohli by se zlobit (pamětníci si vybaví konflikt s hajným...). V neposlední řadě, protože je Vietnam skautská akce, neradi bychom viděli jakékoli omamné a návykové látky jako alkoho, cigarety apod.

6. Jak moc je akce náročná?
Akce je poměrně náročná, můžeme zaručit, že cestou z návratu budete cítit každý sval (nemluvě o puchýřích na nohou a různách šrámech z bojů). Ale jak moc extrémní to bude, už záleží jen na vás. Kdo si to chce užít a jde do toho naplno, zvolí si radši delší a náročnější trasu a nevynechá žádnou příležitost k boji. Akci nedoporučujeme malým dětem a lidem slabé tělesné kondice. Na druhou stranu, my jsme jezdili už jako vlčata, tedy když nám byl kolem deseti let.

7. Proč si skauti hrají zrovna na válku?
Symbolický rámec není ve hře podstatný - víme, že válka je zlo a nikoho k ničemu nepodněcujeme. Téma vietnamské války zkrátka umožňuje spoustu zábavných prvků hry (akce, noční přepady, plížení se bažinami, nutnost sáhnout si až na dno...) a hodí se k prostředí třeboňských močálů.

8. Kdo hru organizuje?
Všichni organizátoři hry jsou skauti ve věku 25-28 let, mnohanásobní účastníci akce (pár statečných, kteří stále jezdí, ačkoli naše řady řídnou).